Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. Zamknij

Deski na taras Dauerholz Peene

Dauerholz Peene

Dauerholz Peene wyróżnia się szczotkowaną, rustykalną powierzchnią desek. W odróżnieniu do pozostałych produktów z serii Dauerholz, Peene posiada trwałe, estetyczne sęki nadające desce unikalny, ponadczasowy wygląd. Ponadto, istnieje również możliwość nadania drewnu dowolnej barwy spośród 8 dostępnych kolorów. Impregnacja ta daje gwarancję optymalnej ochrony desek przed niekorzystnym promieniowaniem UV, powodującym szarzenie drewna.

  • Informacje ogólne
  • Jak powstaje?
  • Kolorystyka
  • Montaż/porady
  • Konserwacja
  • FAQ
  • Gwarancja
Dauerholz - katalog produktów

Opis desek tarasowych Dauerholz Peene:

Pochodzenie: Niemcy (Dabel).

Gęstość dochodząca: 950 kg/m3.

Materiał wyjściowy: drewno z regionalnych gatunków drzew, pochodzące z trwale zagospodarowywanych zasobów leśnych - drewno z certyfikatem PEFC (sosna zwyczajna, buk).

Metoda produkcji: pełne nasączenie drewna woskiem (wraz z twardzielą) - innowacyjny, opatentowany sposób konserwacji drewna.

Kolor: od jasno-żółtego do jasno-brązowego. Istnieje możliwość kolorystycznej aranżacji drewna w jednym z ośmiu kolorów: naturalny, miodowy, wiśniowy, orzechowy, palisander, glina, srebrny oraz heban.

Trwałość i odporność na odkształcanie: I klasa trwałości (materiał bardzo trwały wg norm EN350-1 i EN 250-20). Wyraźnie zredukowane odkształcenia w trakcie wchłaniania i wydzielania wilgoci. 

Gwarancja: 15 lat pisemnej gwarancji na niszczenie drewna spowodowane wpływem warunków zewnętrznych tj. wilgoci, grzybów bądź szkodników. 

Charakterystyka: drewno Dauerholz zachowuje naturalną barwę drewna wyjściowego od koloru złoto-żółtego do jasnobrązowego. Deski dostępne są w dwóch wariantach: Dauerholz PUR ( powierzchnia bez olejowania) oraz Dauerholz PLUS (powierzchnia olejowana). Produkty serii PLUS fabrycznie pokrywane są preparatem olejowym Dauershön dostosowanym do specyficznych właściwości drewna Dauerholz. Preparat ten nie ma wpływu na trwałość drewna, a jedynie chroni go przed odbarwieniami wywołanymi promieniami UV. Ze względu na wysoką zawartość wosku w drewnie Dauerholz, do jego pielęgnacji nadają się wyłącznie preparaty udostępniane przez producenta. Stosowanie tradycyjnych farb jest niemożliwe, ponieważ nie mają one wystarczającej przyczepności do podłoża.

Montaż tarasu Dauerholz.

Montaż tarasu z drewna Dauerholz nie należy do skomplikowanych czynności, jednakże aby mieć pewność iż został on wykonany zgodnie ze wszystkimi wymogami i zaleceniami producenta, warto jego budowę powierzyć fachowcom - najlepiej firmie specjalizującej się w tego typu pracach.
W przypadku samodzielnego montażu, przed przystąpieniem do prac proponujemy zapoznać się ze szczegółową instrukcją montażu dostępną do pobrania w zakładce "Pliki do pobrania".

Rozstaw legarów
Poziomowanie legarów
Przycinanie
Nawiercanie
zdjecia w opisie » dauerholz » 3-przycinanie

Konstrukcja nośna
Legary należy ułożyć na równym podłożu. Zalecamy zachowanie następujących odstępów między legarami:
- deski grubości 21 mm - rozstaw co 40 cm
- deski grubości 25 mm - rozstaw max. co 50 cm
- deski grubości 42 mm - rozstaw max. co 80 cm

Nachylenie

Nachylenie tarasu zgodnie z kierunkiem przebiegania profilu desek zapewnia prawidłowy odpływ wody z jego powierzchni. Nachylenie powinno wynosić co najmniej 1 %. Ułożenie tarasu w idealnym poziomie sprawi, że po opadach deszczu woda będzie stosunkowo długo stała do chwili całkowitego wyparowania. W określonych warunkach może to prowadzić do rozwoju glonów na powierzchni drewna i miejscowych odbarwień. Zastosowanie podkładek (kamień lub tworzywo) zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, ułatwia równe układanie legarów i przyczynia się do wydłużenia żywotności/stabilności całej konstrukcji.

Przycinanie

Wióry z drewna Dauerholz mogą być śliskie - radzimy pracować w bezpiecznej odległości od tarasu. Drewno Dauerholz zostało zakonserwowane woskiem. Wióry powstałe w trakcie przycinania desek tarasowych Dauerholz mogą utworzyć na twardym podłożu śliską powłokę. Aby uniknąć poślizgu, należy docinać deski w specjalnie wyznaczonym i mało uczęszczanym miejscu (np. na trawniku).

Montaż na wkręty
Drewno Dauerholz jest bardzo stabilne i twarde – przed montażem wkrętów należy nawiercać otwory. Zalecamy stosowanie wkrętów do drewna ze stali nierdzewnej, gdyż wkręty o gorszej jakości mogą być przyczyną odbarwień drewna (rdzewienie). Do montażu desek Dauerholz należy stosować po dwa wkręty na punkt oparcia - w odstępach ok. 20-25 mm od krawędzi bocznych lub 5-10 cm od szczytów deski.

Zagłębianie wkrętów
Zbyt mocno zagłębione wkręty mogą być przyczyną gromadzenia się wody i brudu. Stojąca woda potęguje rozwój grzybów i glonów, będących przyczyną odbarwień drewna, dlatego główki wkrętów powinny zlewać się z powierzchnią deski.

Odstępy między deskami
Prosimy uwzględnić zalecenia dotyczące odstępów między deskami:
- deski szerokości 90 mm - szczelina 5 mm
- deski szerokości 115 mm - szczelina 5 mm
- deski szerokości 130 mm - szczelina 6 mm
- deski szerokości 140 mm - szczelina 7 mm
- deski szerokości 145 mm - szczelina 7 mm

Odstępy pomiędzy szczytami desek - min 3 mm.

System ukrytego montażu
Większość dostępnych na rynku systemów ukrytego montażu desek tarasowych zakłada zbyt małe odstępy między deskami. Niestety nie nadają się one do montażu desek Dauerholz, do których zaleca się stosowanie dedykowanego systemu ukrytego montażu DauerFIX. Został on specjalnie dopasowany do wymagań desek Dauerholz. DauerFIX może być stosowany wyłącznie do montażu desek o grubości od 25 mm. 

Nadawanie koloru i pielęgnacja
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że drewno Dauerholz zawdzięcza swoją trwałość wyłącznie fabrycznej konserwacji woskiem, dlatego do jego pielęgnacji nadają się wyłącznie produkty udostępniane przez producenta. Ich skład został specjalnie dopasowany do drewna o wysokiej zawartości wosku i słabej przyczepności. Istnieje jednak możliwości nadania mu określonej barwy - służy do tego seria specjalnie dopasowanych impregnatów DAUERSCHÖN+. Aby na wiele lat zachować kolor drewna zaleca się jego impregnację przynajmniej raz w roku. Należy unikać czyszczenia tarasu myjką wysokociśnieniową – wystarczy łagodny strumień z węża ogrodowego. Aby odświeżyć i przywrócić pierwotny kolor poszarzałym deskom, należy stosować preparat rewitalizujący DAUERFRISCH, który usuwa wierzchnią warstwę drewna i przywraca deskom naturalny kolor. 

Ochrona drewnianego tarasu
Zanieczyszczenie drewna opiłkami metalu oraz pyłem kamiennym lub betonowym z prac remontowych (piłowanie, wiercenie, szlifowanie) może w połączeniu z wilgocią doprowadzić do odbarwień (reakcja na związki metali), które objawiają się ciemnymi plamami na powierzchni drewna (nie tylko drewna Dauerholz). Również pył pochodzący z tarcz szlifierskich może doprowadzić do niepożądanych odbrawień (np. po przeniesieniu na spodniach roboczych), dlatego montaż tarasu powinien nastąpić na samym końcu prac budowlanych. Jeżeli nie jest to możliwe, zaleca się staranną ochronę pokładu przed zabrudzeniem. Należy zachować ostrożność w użytkowaniu nawozów w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu, ponieważ nawozy do trawy często zawierają tlenki żelaza. Również żelazne nóżki mebli ogrodowych mogą w niekorzystnych warunkach powodować powierzchowne odbarwienia.

Pielęgnacja Dauerholz

Ze względu na wysoką zawartość wosku w drewnie Dauerholz do jego pielęgnacji nadają się wyłącznie preparaty udostępniane przez firmę Dauerholz AG. Stosowanie tradycyjnych farb jest niemożliwe ze względu na brak wystarczającej przyczepności do podłoża. Dla klientów pragnących dłużej cieszyć się oryginalnym odcieniem drewna, Dauerholz oferujemy produkty fabrycznie olejowane. Stosowany do impregnacji preparat „DAUERSCHÖN PLUS” zawiera filtry UV oraz substancje czynne, które zapobiegają przebarwieniom powierzchni drewna (np. powierzchni pokrytej mchem lub glonami).

Konserwacja tarasu Dauerholz

Drewno Dauerholz w przeciwieństwie do drewna impregnowanego tradycyjnymi metodami, nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych w celu zachowania trwałości. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej konserwacji drewna bazującej na wosku, która trwale zabezpiecza drewno przed butwieniem i działaniem szkodników. Wysoka zawartość wosku w drewnie Dauerholz sprawia, iż do jego pielęgnacji nadają się wyłącznie preparaty udostępnione przez firmę Dauerholz. Stosowanie tradycyjnych farb jest niemożliwe ze względu na brak wystarczającej przyczepności do podłoża. Klientom, którzy pragną dłużej cieszyć się oryginalnym odcieniem drewna Dauerholz oferujemy produkty fabrycznie olejowane w wersji Dauerholz Plus, gdyż stosowany do impregnacji preparat zawiera filtry UV oraz substancje czynne, które zapobiegają przebarwieniom powierzchni drewna (np. powierzchni pokrytej mchem lub glonami).

Dodatkowa impregnacja drewna Dauerholz nie jest konieczna, jednakże w celu zachowania jego naturalnego koloru zaleca się impregnację przynajmniej raz w roku. W tym celu polecamy preparat olejowy Dauerschön.
Ponadto od niedawna w sprzedaży pojawiła się nowość Daurschön+ czyli preparat umożliwiający kolorystyczną aranżację tarasu. Dzięki niemu można pomalować deski na jeden z ośmiu dostępnych kolorów. 

Preparat rewitalizujący DAUERFRISCH czyści i przywraca pierwotny wygląd zabrudzonym lub poszarzałym deskom Dauerholz. Usuwa również plamy spowodowane działaniem tlenków żelaza (np. rdza). Jest to preparat rewitalizujący, który usuwa wierzchnią warstwę drewna i przywraca naturalny kolor deskom tarasowym Dauerholz. Ponieważ drewno poddane konserwacji w opatentowanym procesie technologicznym Dauerholz chronione jest w całym przekroju, usunięcie wierzchniej warstwy materiału nie zmienia właściwości produktu.

Jak powstaje drewno Dauerholz?

Produkty Dauerholz z pewnością stanowią przełom w badaniach nad ochroną drewna, gdyż powstają one wyłącznie z drewna europejskiego (sosna zwyczajna bądź buk) pochodzącego z trwale zagospodarowanych upraw leśnych. Innowacyjność technologii opracowanej przez firmą Dauerholz polega na pełnej konserwacji drewna woskiem, który jest substancją bezzapachową i bezsmakową, wykorzystywaną m.in. w przemyśle spożywczym oraz przy produkcji świec, maści i kremów.

Konserwacja Dauerholz

Proces konserwacji drewna Dauerholz odbywa się w specjalnie zmodyfikowanych autoklawach i polega on przede wszystkim na usunięciu z drewna naturalnych żywic i terpenów. Pierwszym etapem powstawania produktów Dauerholz jest wstępna obróbka drewna, po której drewno kolejno zatapiane jest w kąpieli woskowej, a następnie podgrzewane. Dzięki temu zabiegowi woda znajdująca się w komórkach doprowadzana jest do wrzenia, co umożliwia dokładne wysuszenie materiału, a w otwarte komórki drewna wprowadzany jest płynny wosk będący głównym składnikiem konserwacji.

Kolejnym, bardzo istotnym etapem w produkcji jest dodatkowa, bardziej szczegółowa obróbka drewna mająca na celu uzyskanie ustalonej wilgotności równoważnej i równomiernego nasączenia drewna woskiem. Końcowym etapem produkcji jest tradycyjna, ostateczna obróbka materiału w postaci: docinania, strugania i profilowania. Z krótkich elementów powstają pełnowartościowe długości połączone poziomo na tzw. wczepy klinowe, które umożliwiają usunięcie z desek wszelkich niedoskonałości w postaci sęków, drzazg czy innych uszkodzeń. Klejenie wzdłużne pozwala więc na osiągnięcie najwyższej jakości materiału i wyeliminowanie wszystkich niedoskonałości drewna.

Nowoczesna technologia łączenia elementów drewnianych na wczepy klinowe została dodatkowo rozwinięta przez firmę Dauerholz w taki sposób, iż zapewnia ona ponadprzeciętną stateczność kształtu produkowanych elementów nadając im ciekawy wygląd.

Kolory desek Dauerholz Peene

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Firma Dauerholz wprowadziła na rynek preparat umożliwiający kolorystyczną aranżację drewna. Jest to możliwe dzięki preparatowi olejowemu DAUERSCHÖN, który dostępny jest w 8 unikatowych kolorach. Bogata paleta barw, jak również wysokie walory estetyczne desek Dauerholz sprawiają, iż barwione drewno cieszy się coraz to większą popularnością.

Peene Miodowy
Kolor Miodowy
Peene Naturalny
Kolor Naturalny
Peene Wiśnia
Kolor Wiśnia
Peene Orzech
Kolor Orzech
Peene Palisander
Kolor Palisander
Peene Glina
Kolor Glina
Peene Srebrny
Kolor Srebrny
Peene Heban
Kolor Heban

Przedstawione powyżej wzory kolorów jedynie w przybliżeniu oddają rzeczywisty kolor powłoki, ponieważ końcowy efekt malowania zależny jest w bardzo dużym stopniu od pokrywanego podłoża (porowatości, usłojenia drewna). Ponadto kolory oglądane na Państwa monitorach są zależne od ich indywidualnych ustawień tj. parametrów takich jak: temperatura barw, jasność i kontrast. Przedstawiony powyżej wzornik ma więc z założenia charakter orientacyjny.

FAQ - najczęściej zadawane pytania.

Drewno Dauerholz jest pod wieloma względami niezwykłe. Przekonaj się, dlaczego i dowiedz się więcej o tym innowacyjnym produkcie. Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Czym wyróżnia się drewno Dauerholz ?

Odporność na odkształcenia
Proces konserwacji opracowany przez firmę Dauerholz znacząco redukuje wilgotność równoważną obrabianego materiału. Drewno Dauerholz odznacza się wyjątkowo niskim poziomem wilgotności końcowej na poziomie 6%. W dodatku silna hydrofobizacja (proces polegający na nadaniu materiałom własności hydrofobowych tj. odpychania wody) drewna, niemalże eliminuje zjawisko pęcznienia i kurczenia się drewna, zapobiegając tym samym wypaczaniu się drewna.

Trwałość
Drewno Dauerholz wyróżnia się nadzwyczaj wysoką trwałością i odpornością odpowiadającą 1. klasie trwałości (bardzo trwały) zgodnej z normami EN 350-1 oraz EN 350-2. Pod tym względem drewno Dauerholz nie tylko dorównuje drewnom egzotycznym (tj. bangkirai), lecz w wielu przypadkach wręcz je przewyższa. Nawet stały kontakt z gruntem nie prowadzi do zniszczenia drewna przez grzyby i bakterie (butwienia). Dzięki temu drewno Dauerholz ma niemalże nieograniczone możliwości zastosowania w obszarze zewnętrznym.

Twardość/wytrzymałość
Sosna Dauerholz, w zależności od gęstości materiału wyjściowego, charakteryzuje się średnią gęstością na poziomie 600 – 1.000 kg/m3. Badania laboratoryjne wykazały, że pełne nasączenie woskiem zwiększa wytrzymałość drewna o ok. 30% (w stosunku do nieimpregnowanego drewna sosnowego). Twardość powierzchni drewna również wzrasta o średnio 30%. W przypadku drewna Dauerholz nie obserwujemy spadku wytrzymałości materiału, co często ma miejsce w przypadku drewien modyfikowanych termicznie (Termo-Drewno). Stąd produkty Dauerholz doskonale nadają się do budowy tarasów lub innych powierzchni narażonych na silne zużycie oraz oddziaływanie czynników atmosferycznych. Podobne właściwości ma drewno konstrukcyjne Dauerholz, które w kalkulacjach wytrzymałościowych może być traktowane podobnie jak zwykłe drewno nieimpregnowane. Ponieważ technologia jest unikatowa, wciąż trwają badania i prace mające na celu uzyskanie odpowiednich certyfikatów budowlanych.

Odporność ogniowa/palność
Drewno Dauerholz zostało poddane badaniom pod kątem palności zgodnie z normą DIN 4102-1. Wykazały one, że materiał ten spełnia wymogi klasy B2 dotyczącej reakcji na ogień (normalnie palne, niezapalne). Płonące drewno Dauerholz może być gaszone tradycyjnymi metodami, zaleca się jednak wykorzystanie proszku lub piany gaśniczej dla przyśpieszenia procesu gaszenia i zminimalizowania szkód.

Właściwości przeciwpoślizgowe
Deski tarasowe Dauerholz zostały poddane badaniom pod kątem właściwości przeciwpoślizgowych wg normy DIN 51130 (pomieszczenia i strefy robocze szczególnie zagrożone poślizgiem) oraz DIN 51097 (pomieszczenia i strefy narażone na stałe lub czasowe zawilgocenie, w których chodzi się boso). Zarówno olejowane jak i nie olejowane deski Dauerholz zostały w następujący sposób sklasyfikowane: klasa przeciwpoślizgowości R10 wg normy DIN 51130 oraz klasa przeciwpoślizgowości C wg normy DIN 51097. Niezależnie od profilu (ryflowania) deski Dauerholz doskonale nadają się do wykończenia podłóg w pomieszczeniach oraz strefach szczególnie zagrożonych poślizgiem lub narażonych na stałe lub czasowe zawilgocenie.

Oddziaływanie na środowisko naturalne
Drewno Dauerholz powstaje na skutek połączenia zwykłego drewna sosnowego (pochodzącego z zasobów trwale zagospodarowanych) z woskiem. Podczas produkcji nie powstają żadne szkodliwe dla środowiska substancje lub odpady. Proces konserwacji polega przede wszystkim na usunięciu z drewna naturalnych żywic i terpenów. Wykorzystywany do hydrofobizacji (proces polegający na nadaniu materiałom własności hydrofobowych tj. odpychania wody) drewna wosk składa się jedynie ze związków węgla i wodoru. Jest on wyjątkowo twardy, czysty, pozbawiony smaku i zapachu. Nie rozpuszcza się w wodzie i nie miesza się z wodą. Dotyczy to większości substancji o zbliżonych właściwościach (nie rozpuszcza się nawet na skutek działania kwasu siarkowego lub azotowego). Wosk stosowany do konserwacji drewna Dauerholz spełnia surowe wymogi norm regulujących wykorzystywanie różnych substancji w przemyśle spożywczym (np. przy produkcji serów, słodyczy lub szminki). Ponadto wykazuje wysoką temperaturę topnienia ok. >80°C. Dzięki temu nawet przy wysokich temperaturach powierzchniowych z drewna Dauerholz nie wydziela się płynny wosk.

Czy drewno Dauerholz stanowi alternatywę dla innych rodzajów impregnowanego drewna, np. termo-drewna lub drewna impregnowanego ciśnieniowo ?
Wyjątkowe właściwości drewna Dauerholz sprawiają, że pod wieloma względami przewyższa ono drewno impregnowane w konwencjonalny sposób. Impregnacja ciśnieniowa z wykorzystaniem środków chemicznych lub lakierów zapewnia jedynie powierzchowną ochronę. Środki konserwujące wnikają zaledwie na kilka milimetrów w głąb drewna. Tymczasem unikatowa technologia Dauerholz gwarantuje pełną konserwację materiału poddawanego obróbce. Nawet najgrubsze elementy drewniane chronione są po sam rdzeń (łącznie z najtwardszymi częściami drewna, tzw. twardzielą). Nie następuje również zjawisko osłabienia materiału, jak w przypadku drewien modyfikowanych termicznie (tzw. termo-drewno lub thermo-drewno).

Z jakich rodzajów drewna powstają produkty Dauerholz ?
Obecnie Dauerholz oferuje głównie produkty z drewna sosnowego. Od niedawna wybrane produkty powstają również z drewna bukowego. Wciąż trwają badania nad możliwościami wykorzystania nowych materiałów. Materiał wyjściowy dla produktów Dauerholz pochodzi wyłącznie z trwale zagospodarowanych zasobów leśnych i dostawców mogących wykazać się certyfikatem PEFC.

Jaka gwarancja udzielana jest na produtky Dauerholz ?
Firma DAUERHOLZ AG udziela odbiorcom końcowym 15 lat gwarancji trwałości na wszystkie produkty Dauerholz. Szczegóły dostępne w aktualnej karcie gwarancyjnej.

Jakie są zalety łączenia na wczepy klinowe ?
Deski tarasowe Dauerholz powstają wyłącznie z wyselekcjonowanych elementów drewnianych pozbawionych wszelkich niedoskonałości. Z krótkich elementów powstają pełnowartościowe długości połączone poziomo na tzw. wczepy klinowe. Klejenie wzdłużne pozwala więc na osiągnięcie najwyższej jakości i wyeliminowanie niedoskonałości drewna tj. sęki lub pęknięcia. Ta nowoczesna technologia łączenia elementów drewnianych została dodatkowo rozwinięta przez firmę DAUERHOLZ. Zapewnia ponadprzeciętną stateczność kształtu produkowanych elementów i nadaje im ciekawy wygląd. Dzięki temu jesteśmy w stanie wytwarzać deski tarasowe i drewno konstrukcyjne o nietypowych długościach. Odporne na wpływ warunków atmosferycznych łączenia regularnie poddawane są próbom wytrzymałościowym w niezależnym laboratorium kontroli jakości.

Co oznacza pojęcie „Strona A” ?
Deski tarasowe Dauerholz posiadają zdefiniowaną stronę A (górna strona) oraz stronę B (dolna strona). Dla strony A obowiązują najbardziej surowe wymogi jakościowe. Deski tarasowe Dauerholz zawsze należy układać stroną A do góry.

Co muszę wiedzieć o produktach Dauerholz ?
Drewno Dauerholz jest uszlachetnionym produktem naturalnym. Drobne rysy na powierzchni lub kantach czołowych, pęcherzyki żywiczne oraz delikatne różnice w odcieniu są naturalnymi cechami drewna, definiują jego unikalny charakter i nie mają wpływu na trwałość produktu. Tym samym nie mogą być obiektem reklamacji. Drewno Dauerholz na skutek negatywnego wpływu promieni UV z biegiem czasu patynuje (nabiera szlachetnego srebrno-szarego koloru). Proces ten dotyczy wszystkich gatunków drewna naturalnego i rodzajów drewna modyfikowanego. Nie ma on jednak wpływu na trwałość drewna Dauerholz i może zostać powstrzymany poprzez regularne olejowanie powierzchni drewna (jest to jedynie zabieg estetyczny). Firma Dauerholz opracowała również unikatowe preparaty przywracające poszarzałym deskom ich pierwotny wygląd.

Co to znaczy, że deski tarasowe Dauerholz dostarczane są w nadwymiarze ?
Dostarczane klientowi deski tarasowe Dauerholz są o 50 mm dłuższe niż w zamówieniu. Dzięki temu klient zyskuje możliwość precyzyjnego docięcia szczytów po ułożeniu desek.

Jakie produkty oferuje Dauerholz ?
Podstawową ofertę firmy Dauerholz tworzą deski tarasowe, legary, drewno konstrukcyjne i specjalna seria pielęgnacyjna do drewna Dauerholz(np. impregnat olejowy „DAUERSCHÖN” oraz preparat rewitalizujący „DAUERFRISCH”). Drewno Dauerholz jest materiałem o szerokim zastosowaniu. Jeżeli więc planujesz realizację wyjątkowego projektu lub poszukujesz trwałego i wytrzymałego drewna o nietypowych wymiarach, chętnie Ci pomożemy – skontaktuj się z nami.

Na co należy zwrócić uwagę podczas obróbki drewna Dauerholz ?
Podczas obróbki drewna Dauerholz obowiązują te same zasady bezpieczeństwa, co w przypadku pracy ze zwyczajnym drewnem. Dotyczy to zarówno środków ochrony indywidualnej podczas obróbki mechanicznej, jak i typowych czynności podczas pracy z drewnem (np. odprowadzanie trocin). Na bardzo śliskich podłogach (np. z uszlachetnionego i wygładzonego betonu) trociny z drewna Dauerholz zwiększają ryzyko upadku (podobnie jak pył z płyt pilśniowych). Szczególnie w obszarach obsługi maszyn zaleca się stosowanie specjalnych mat przeciwpoślizgowych.

Jakie wkręty najlepiej nadają się do montażu drewna Dauerholz ?
Radzimy nawiercać otwory pod śruby, co zapobiega rozszczepianiu się drewna. Otwory powinny być frezowane, co umożliwia schowanie się główki śruby w desce (istnieją specjalne wiertła z frezem). Zalecamy stosowanie narzędzi i wkrętów sprawdzonych przez firmę Dauerholz AG. Tylko odpowiednio dobrany sprzęt i wyposażenie pozwoli osiągnąć optymalny efekt estetyczny i trwałe połączenie.

Czy elementy z drewna Dauerholz można łączyć z drewnem innego rodzaju ?
Nie jest to wskazane. Drewno Dauerholz nie „pracuje” w takim stopniu, jak zwykłe drewno. Zjawisko pęcznienia i kurczenia drewna zostało ograniczone do minimum. Jeżeli więc ułożymy deski tarasowe Dauerholz na legarach ze zwykłego niezakonserwowanego drewna, może dojść do niepożądanych napięć w strukturze konstrukcji. Układanie podłóg ze zwykłego drewna na podkładach z drewna Dauerholz zasadniczo jest jednak możliwe.

Regulamin gwarancji produktów Dauerholz

Opatentowany proces produkcyjny sprawia, że produkty Dauerholz cechuje niespotykana dotąd odporność na działanie typowych warunków atmosferycznych. Oprócz prawnie określonych roszczeń z tytułu gwarancji firma Dauerholz AG udziela na swoje produkty 15 lat gwarancji trwałości - począwszy od daty sprzedaży produktu na rzecz odbiorcy końcowego.

Gwarancja Dauerholz

Gwarancja dotyczy wyłącznie uszkodzeń wywołanych zbyt niską odpornością na niszczące działanie bakterii i grzybów tj. butwienie oraz wad materiałowych lub produkcyjnych. Jeżeli w okresie 15 lat gwarancji wystąpi jedna z wyżej wymienionych wad, wówczas firma Dauerholz AG zobowiązuje się do naprawy lub wymiany produktu Dauerholz. Dalsze roszczenia z tytułu udzielonej gwarancji są bezzasadne. Roszczenia gwarancyjne należy kierować bezpośrednio do producenta, firmy Dauerholz AG. Zostaną one uznane wyłącznie po okazaniu oryginału dowodu zakupu zawierającego datę zakupu.

W ramach gwarancji firma Dauerholz AG zobowiązuje się do pokrycia wszelkich kosztów związanych z naprawą lub wymianą uszkodzonego produktu Dauerholz w 15-letnim okresie gwarancji - dotyczy to wyłącznie konsumentów będących w myśl prawa osobą fizyczną, nie zawierającą umowy o kupno w celach handlowych lub na rzecz własnej działalności gospodarczej. Celem naprawy lub wymiany gwarancyjnej jest przywrócenie uszkodzonego produktu Dauerholz do stanu pierwotnego.

Roszczenia związane z gwarancją nieodpłatnego wykonania naprawy lub wymiany produktu mają zasadność wyłącznie po rejestracji klienta w bazie danych firm Dauerholz AG. W celu rejestracji należy przesłać wypełniony formularz zwrotny wraz z kopią dowodu zakupu w przeciągu 4 tygodni od daty zakupu na adres siedziby firmy Dauerholz AG (Adres: Dauerholz AG, Niederlassung Hamburg, Frankenstrasse 18-20, 20097 Hamburg, Niemcy). Gwarancją objęte są wyłącznie produkty zakupione i znajdujące się w kraju, w którym prowadzona jest dystrybucja produktów Dauerholz.

Po sprawdzeniu zgodności roszczeń gwarancyjnych firma Dauerholz AG podejmie się naprawy lub wymiany produktu samodzielnie lub za pośrednictwem osób trzecich.

Warunki gwarancji
Aby roszczenia gwarancyjne mogły zostać uznane, należy stosować się do wyżej wymienionych ogólnych warunków gwarancyjnych oraz następujących zaleceń:
- Należy przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji montażu Dauerholz (dostępna na stronie www.dauerholz.pl oraz w zakładce "Pliki do pobrania") lub pod numerem telefonu +48 508 309 679.
- Nie należy montować uszkodzonych lub wadliwych produktów Dauerholz.
- Po zakończeniu prac montażowych należy sprawdzić poprawność ich wykonania i natychmiast dokonać ewentualnych poprawek.
- Wady produktów Dauerholz należy zgłaszać niezwłocznie po ich wykryciu.
- Deski tarasowe należy montować do legarów wyłącznie za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej.
- Niezbędne jest wykonanie otworów pod wkręty (nawiercanie). Należy również zwrócić uwagę na prawidłowe zanurzenie wkrętów w nawierconych otworach.
- Należy zapewnić należytą ochronę produktów Dauerholz podczas transportu, obróbki oraz magazynowania. W regularnych odstępach czasu (corocznie) należy sprawdzać stan powierzchni drewna i naprawiać pojedyncze, nawet drobne uszkodzenia.

Ograniczenia gwarancji (Wyłączeniu z gwarancji podlegają następujące punkty)
- Złamanie warunków gwarancji.
- Uszkodzenia wywołane nieprawidłowym montażem produktów Dauerholz.
- Użytkowanie produktów Dauerholz niezgodnie z ich przeznaczeniem. Ze względu na wyjątkowe właściwości drewno Dauerholz doskonale nadaje się do użytku zewnętrznego bo zachowuje trwałość nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i bezpośrednim kontakcie z gruntem lub wodą. Nie nadaje się jednak do budowy konstrukcji nośnych poddawanych dużym obciążeniom. Ze względów bezpieczeństwa nie należy dokonywać obróbki drewna w pobliżu otwartego ognia. Informacje o możliwości stosowania drewna Dauerholz w kontakcie z wodą morską wzgl. wodą o dużym zasoleniu dostępne są bezpośrednio u producenta, firmy Dauerholz AG. Tylko pisemne oświadczenia firmy Dauerholz AG. są wiążące.
- Szczególny proces produkcji pozwala na pełne zakonserwowanie drewna woskiem. Ekstremalnie silne i długotrwałe nasłonecznienie połączone z wyjątkowo wysokimi temperaturami powietrza może w najgorszym wypadku prowadzić do miejscowego minimalnego wydzielania się wosku (parafiny) z powierzchni produktów Dauerholz. Nie ma to wpływu na trwałość, stabilność, lub wytrzymałość produktów Dauerholz.
- Naturalne własności drewna np. naturalne pęcznienie i kurczenie się drewna podczas wchłaniania i wydzielania wilgoci, lekkie odkształcenia i powierzchniowe rysy, naturalne słoje i sęki (nie na widocznej górnej stronie) w drewnie, wydzielanie żywicy, lekkie nierówności w drewnie powstałe podczas obróbki lub wynikające z naturalnych właściwości surowca.
- Zwykłe zużycie materiału.
- Uszkodzenia powstałe w trakcie transportu lub montażu.
- Uszkodzenia spowodowane wadami konstrukcji nośnej np. gdy do montażu użyte zostało zwykłe drewno, które na skutek nadmiernego zawilgocenia doprowadziło do uszkodzenia całej konstrukcji.
- Przebarwienia lub zmiany koloru drewna.
- Pokrycie powierzchni drewna glonami lub pleśnią, o ile nie ma to wpływu na trwałość produktu.
- Uszkodzenia, których przyczyną są zdarzenia losowe (np. gradobicie) lub uszkodzenia mechaniczne.

created by