Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. Zamknij

Deski Twinson Terrace Maxi

Twinson Terrace Maxi

Terrace Maxi to system tarasowy będący zmodyfikowaną wersją systemu Terrace. Różnica pomiędzy nimi polega wyłącznie na odmiennej szerokości desek. Produkty Twinson / Inoutic, w odróżnieniu od drewna egzotycznego, nie posiadają drzazg, nie pękają i nie wypaczają się. Są one antypoślizgowe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki połączeniu PVC i drewna, produkty te nie wymagają konserwacji, a jedynie standardowych zabiegów pielęgnacyjnych.

  • Informacje ogólne
  • Specyfikacja
  • Jak powstaje?
  • Kolorystyka
  • Montaż/porady
  • Konserwacja
Twinson - katalog produktów

Opis systemu tarasowego Twinson Terrace Maxi.

Pochodzenie: Niemcy

Skład: Mieszanka PVC (polichlorku winylu) oraz drewna - drewno z certyfikatem PEFC pochodzące z trwale zagospodarowywanych europejskich zasobów leśnych.

Kolor: Deski tarasowe Twinson Terrace Maxi występują w ośmiu kolorach: grafitowym (502), leszczynowym (503) oraz szarym (509). Deski kompozytowe Terrace Maxi marki Twinson są produktem półnaturalnym, w związku z czym ich kolor ulega niewielkim zmianom. Zjawisko to po pewnym czasie (kilku miesiącach) ulega stabilizacji.

Wymiary desek (grubość/szerokość/długość): 28 mm x 210 mm x 4,5 m oraz 6 m.

Rodzaje powierzchni: Deski kompozytowe Twinson Terrace Maxi występują w wersji "dwustronnie ryflowanej" - dwie różne faktury. Powierzchnie te wykazują właściwości antypoślizgowe.  

Charakterystyka: Systemy tarasowe Twinson cechuje ponadprzeciętna odporność na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych oraz niezmienny wygląd przez długie lata. Wykorzystanie drewna w procesie produkcji desek kompozytowy Twinson sprawia, iż produkty uzyskują piękną, naturalną fakturą i ciepły wygląd drewna. W przeciwieństwie do naturalnego drewna, nie wykrzywiają się, nie pękają i nie posiadają drzazg, a dzięki antypoślizgowej powierzchni gwarantują bezpieczeństwo użytkowania, dlatego często wykorzystywane są do budowy podestów, tarasów, ścieżek ogrodowych, zabudowy balkonów. Deski kompozytowe Twinson wykorzystywane są zaróno u prywatnego inwestora jak również w obiektach użyteczności publicznej. Bogata gama naturalnych kolorów systemu tarasowego Twinson gwarantuje, iż deski wkomponują się w każdą aranżowaną przestrzeń.

Specyfikacja techniczna systemu tarasowego Twinson Terrace Maxi.

Deski tarasowe RELAZZO classic, legary oraz wszystkie pozostałe elementy montażowe skonstruowane zostały z myślą o budowie tarasu. Z uwagi na brak odpowiednich atestów, produkty te nie mogą być stosowane jako konstrukcja samonośna, pionowe okładziny fasad bądź materiał przeznaczony na ogrodzenia.

Twinson Terrace Maxi

System RELAZZO posiada certyfikat PEFC czym firma Rehau podkreśla swoje odpowiedzialne podejście do środowiska i zasobów naturalnych. Z uwagi na fakt, iż wszystkie panele RELAZZO w ponad 50% składają się z drewna, zostały one zakwalifikowane do kategorii A IV zgodnie z niemieckim rozporządzeniem o wymogach w zakresie wykorzystania i usuwania odpadów drewnianych. Produkt ten w całości możne zostać poddany recyklingowi, gdyż zarówno deski jak i legary uznane zostały za biomasę.

Właściwości termiczne:
Deski kompozytowe RELAZZO classic zachowują wysoką stabilność formy oraz twardość materiału nawet pod wpływem silnego oddziaływania promieni UV. Produkty wykonane z WPC nagrzewają się podobnie jak większość materiałów budowlanych, jednakże warto pamiętać, że kolory ciemniejsze nagrzewają się bardziej od jaśniejszych. W przypadku, gdy temperatura powietrza utrzymuje się przez dłuższy czas na poziomie 30 oC- 35 oC, należy w zależności od sposobu ułożenia desek, zmniejszyć rozstaw pomiędzy legarami o około 10 cm.

Właściwości chemiczne:
Nie zawierają metali ciężkich ani innych składników zagrażających środowisku, są odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego mogą być bezpiecznie stosowane w pobliżu basenu jak i morza. Należy jednak unikać kontaktu desek kompozytowych RELAZZO ze środkami wybielającymi, kwasami bądź rozpuszczalnikami organicznymi, gdyż mogą one trwale uszkodzić powierzchnię desek.

Właściwości fizyczne:
W określonych warunkach (np. na skutek pocierania gumowymi elementami) może dojść do tworzenia się ładunków elektrostatycznych połączonych z ich rozładowywaniem (mogą wystąpić iskry). W celu wyeliminowania ładunków elektrostatycznych zaleca się uziemienie wykładziny podłogowej, stosowanie profili szczelinowych posiadających zdolność przewodzenia, uziemionych mat antystatycznych lub odpowiedniego obuwia.

Bezpieczeństwo:
Ze względu na ryflowanie desek oraz odstępy pomiędzy nimi (szczeliny dylatacyjne) osoby używające butów na obcasach narażone są na niebezpieczeństwo podknięcia. W celu jego zminimalizowania zaleca się stosowanie odpowiednich profili wypełniających szczeliny.

Właściwości ogniowe:
Zgodnie z normą DIN EN 13501-1:2007 deski kompozytowe RELAZZO mają klasę Efl (wyroby budowlane łatwo zapalne), zatem nie mogą być one stosowane na drogach ewakuacyjnych.

Klasa antypoślizgowa:
Produkt posiada klasę antypoślizgową R11 zezwalającą na stosowanie desek kompozytowych RELAZZO w przestrzeniach publicznych. W celu zwiększenia walorów antypoślizgowych, powierzchnia desek poddawana jest specjalnemu procesowi szczotkowania. Szczotkowanie wykonuje się w jednym kierunku, co gwarantuje równomierne ułożenie cząsteczek drewna. 

Montaż / porady

System tarasowy Twinson / Inoutic to gotowe rozwiązanie montażowe dostosowane do wszystkich typów podłoży. W odróżnieniu od tarasów drewnianych, minimalna różnica poziomów pomiędzy istniejącą podbudową (wylewka, grunt), a progiem drzwi tarasowych nie musi wynosić 8-10 cm - wystarczy zaledwie 4 cm-5 cm aby móc zainstalować deski kompozytowe typu Twinson. Swobodę instalacji systemu na tak niewielkiej wysokości umożliwiają profile aluminiowe występujące w kilku wysokościach (16 mm, 50 mm i 80 mm).

W przypadku tradycyjnej podbudowy pod taras (wylewka betonowa bądź grunt), producent rekomenduje zastosowanie legarów kompozytowych lub egzotycznych. Istotnym jest fakt, iż system tarasowy Twinson może stanowić również konstrukcję samonośną (nie kotwioną do podłoża).

Ryflowana powierzchnia desek kompozytowych zapewnia doskonałą antypoślizgowość, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo jej użytkowników. Materiał ten świetnie sprawdza się nie tylko na tarasach i balkonach, ale również na podestach, patiach czy powierzchniach wokół basenów. System tarasowy Twinson charakteryzuje się łatwością i szybkością instalacji. Prawidłowo wykonana konstrukcja i odpowiednie zamocowanie desek za pomocą niewidocznych klipsów montażowych gwarantuje bezproblemowe i niemalże bezobsługowe użytkowanie tarasu przez długie lata.

Montaż tarasu na wylewce betonowej:
W przypadku tarasów montowanych na istniejącej podbudowie (wylewka betonowa, płytki, kostka brukowa bądź inna gotowa podbudowa) konstrukcję pod deskami stanowią legary kompozytowe o przekroju 35x48 mm bądź dopuszczalne przez producenta legary z drewna egzotycznego o profilu 42x70 mm. Najistotniejszy jest rozstaw pomiędzy poszczególnymi legarami, który nie może przekroczyć 40cm - 50cm (licząc od punktu "0"). Konstrukcja tarasu, podobnie jak to jest w przypadku tarasów z drewna egzotycznego, układana jest w przeciwnym kierunku do ułożenia desek. Po zamontowaniu i prawidłowym wypoziomowaniu konstrukcji, przystępujemy do instalacji desek kompozytowych, które mocowane są do legarów za pomocą niewidocznych klipów wykonanych z tworzywa sztucznego. Tego typu rozwiązanie daje możliwość późniejszego demontażu pojedynczej deski poprzez jej wysunięcie. Przy montażu desek kompozytowych Twinson należy zwrócić uwagę na kierunek szczotkowania desek, który zaznaczony jest wewnątrz drugiej komory deski za pomocą zgrubienia. Układając deski w jednym kierunku szczotkowania mamy pewność, iż taras będzie jednolity kolorystycznie.

Montaż tarasu na gruncie:
W przypadku tarasów na gruncie prace należy rozpocząć od wykonania podbudowy pod taras, którą zazwyczaj stanowią punktowe słupy betonowe - tego typu rozwiązanie gwarantuje stabilność tarasu i daje gwarancję jego niezawodności. Ważne jest aby fundamenty tj.punktowe słupy betonowe były wykonane z należytą starannością i dokładnością (w odpowiednim rozstawie), dlatego warto tego typu prace powierzyć fachowcom. Z uwagi na fakt iż konstrukcja tego typu tarasu nie stanowi jednolitej powierzchni, zarówno legary główne jak i kontr legary czyli tzw. kratownica powinna zostać wykonana z solidnego drewna egzotycznego bądź aluminium (profile aluminiowe Twinson). Przy tarasach montowanych na gruncie nie dopuszcza się stosowania legarów kompozytowych gdyż muszą one mieć stały punkt podparcia dlatego są one wykorzystywane wyłącznie w przypadku tarasów montowanych na wylewce betonowej, płytkach czy też kostce brukowej. Po zamocowaniu kratownicy (legarów głównych i kontr legarów) można swobodnie przystąpić do montażu desek kompozytowych.

Montaż tarasu pływającego:
Z roku na rok rośnie popyt na tzw. tarasy pływające czyli takie w których nie ma możliwości stałego kotwiczenia się do podłoża. Najczęstszymi miejscami w których wykonywane są tego typu tarasy są dachy budynków, bądź powierzchnie bezpośrednio nad garażem. Producent przewidując montaż tarasów pływających stworzył system tarasowy , który może stanowić również konstrukcję samonośną poprzez zastosowanie profili aluminiowych o profilu 50mm x 16mm; 50mm x 50mm bądź 50mm x 80mm. Po zamocowaniu legarów montaż desek odbywa się analogicznie do tarasów mocowanych na wylewce betonowej bądź gruncie z tą różnicą iż stosowane są innego rodzaju łączniki - odpowiednie do konstrukcji aluminiowej.

Deski kompozytowe Twinson mają szeroki wachlarz zastosowań i mogą być układane zarówno na gruncie, wylewce betonowej, płytkach bądź bezpośrednio na hydroizolacji bez ryzyka jej uszkodzenia. Dzięki wszelkiego rodzaju podbudowie w postaci legarów kompozytowych i aluminiowych systemy tarasowe Twinson nie mają ograniczeń w zastosowaniu.

Konserwacja desek Twinson:

Z uwagi na fakt, iż deski kompozytowe Twinson są produktem pół-naturalnym i zawierają naturalne włókna drewna, ulegają one naturalnemu procesowi starzenia charakteryzującego się zmianą ich pierwotnego koloru. W pierwszych kilku miesiącach za sprawą absorpcji wody przez włókna drewna oraz stabilizacji promieni UV na powierzchni desek, produkt podlega naturalnym procesom zmiany koloru - deski nieznacznie jaśnieją aż do czasu "aklimatyzacji", po czym proces ten stabilizuje się. System tarasowy Twinson w odróżnieniu od naturalnego drewna nie wymaga konserwacji w postaci olejowania czy lakierowania powierzchni, jednakże nie należy zapominać o podstawowych zasadach pielęgnacji tarasu. W celu uniknięcia tworzenia się pleśni na powierzchni desek, taras wykonany z desek kompozytowych Twinson powinien być regularnie zamiatany bądź odkurzany, by zapewnić czystość i brak zanieczyszczeń zarówno na powierzchni desek jak również pomiędzy nimi (w szczelinach). Istotne jest również aby przestrzeń pod tarasem była wentylowana i aby nie zawierała materiałów, które utrzymują wilgoć. W celu zapewnienia estetycznego wyglądu tarasu przez długie lata, zaleca się jego mycie minimum dwukrotnie wciągu roku roztworem wody z łagodnym wybielaczem. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek dotyczących prawidłowego czyszczenia tarasu i usuwania trudnych plam.

Usuwanie zadrapań / zarysowań z powierzchni desek:
Do usunięcia zarysowań z powierzchni desek należy wykorzystać szczotkę drucianą bądź alternatywnie papier szklany, jednakże w pierwszej kolejności należy zwilżyć wodą czyszczoną powierzchnię, a następnie za pomocą wyżej wymienionych "narzędzi" usunąć zadrapania czyszcząc deski zgodnie z kierunkiem ryflowania. Po ich usunięciu należy staranie usunąć pył z powierzchni deski wykorzystując w tym celu np. odkurzacz.

Śnieg i lód:
Do usunięcia śniegu bądź lodu z powierzchni tarasu najlepiej zastosować ogólnodostępny chlorek wapnia bądź sól kamienną, pamiętając przy tym o tym aby w miarę możliwości po tym zabiegu obficie spłukać taras wodą. Alternatywnie można posłużyć się plastikową łopatą do śniegu, jednakże sposób ten jest stosunkowo ryzykowny, gdyż może spowodować powstanie zarysowań na powierzchni tarasu.

Ślady ognia:
W przypadku powstania śladów po ogniu, należy przy pomocy szczotki drucianej bądź papieru szklanego zgodnie z kierunkiem ryflowania lekko zmatowić powierzchnię desek.

Plamy z żywności:
Wszelkiego rodzaju plamy z żywności powinny zostać niemalże natychmiast usunięte z powierzchni desek przy użyciu wody i łagodnych środków czyszczących np. rozcieńczonego płynu do mycia naczyń, który nakładamy na gąbkę a następnie mocno wycieramy nim plamę. UWAGA! nie można dopuścić aby plamy wsiąkły (wniknęły) wgłąb deski.

Oleje, tłuszcze roślinne i zwierzęce:
Wszelkiego rodzaju tłuszcze należy czyścić za pomocą pianki O-Clean 9545, którą należy nanieść na plamę, a następnie spłukać dużą ilością wody.

Materiał, z którego wykonane zostały deski kompozytowe Twinson przebadano pod kątem odporności na działanie wszelkiego rodzaju produktów, które podzielono na trzy kategorie:
- produkty nie pozostawiające śladów na deskach
- produkty pozostawiające nieznaczne ślady
- prodykty pozostawiające trwałe i wyraźne ślady

Tabela produktów, których oddziaływanie na materiał Twinson zostało przebadane, znajduje się w zakładce "Pliki do pobrania".

Jak powstają deski Twinson ?

Deski tarasowe Twinson powstają z innowacyjnego materiału - kompozytu drewna sosnowego i twardego PVC (polichlorku winylu) opracowanego przez firmę INOUTIC / DECEUNINCK, która jest jednym z trzech wiodących w Europie producentów profili PVC.

Twinson - jak powstaje

Formuła Twinson to dwa lata ciężkiej pracy i badań mających na celu stworzenie trwałego i elastycznego materiału , który połączy zalety obu składników (drewna i PVC) w jedną, ponadczasową trwałość.

Twinson stanowi przyjazną dla środowiska alternatywę dla drewna egzotycznego pozyskiwanego z zagrożonych lasów tropikalnych. Firma INOUTIC / DECEUNINCK wykorzystuje do produkcji desek kompozytowych szybko rosnącą sosnę z miejsc, które są na nowo zalesiane. Produkt Twinson uzyskał certyfikat PEFC, który potwierdza zaangażowanie firmy INOUTIC / DECEUNINCK w ochronę środowiska.

W trakcie procesu produkcji, naturalne włókna drewna oraz PVC poddane są zabiegowi ekstruzji, mającemu na celu wymieszanie składników w jednolitą masę, dzięki czemu produkt finalny nie wymaga tak czasochłonnej i starannej pielęgnacji, jaka jest potrzebna w przypadku drewna naturalnego.

Deski kompozytowe Twinson są produktem półnaturalnym, dlatego zarówno kolor jak i długość desek ulega niewielkim zmianom. Pod wpływem panujących warunków atmosferycznych stają się one o ton jaśniejsze. Proces ten z czasem się stabilizuje, gdyż jest on efektem absorpcji wody przez włókna drewna i stabilizacji promieni UV.

Barwniki i stabilizatory zastosowane w procesie produkcji desek kompozytowych Twinson gwarantują stabilność kształtów, a ich bogata kolorystyka wyrażona w 8 naturalnych kolorach sprawia, iż systemy tarasowe Twinson można z łatwością wkomponować w każdą aranżowaną przestrzeń.

Kolorystyka desek kompozytowych Twinson Terrace Maxi.

Deski Twinson w odróżnieniu od wielu dostępnych na rynku kompozytów dostępne są aż w 8 naturalnych kolorach począwszy od szarego, przez morelowy, trzy odcienie brązu, grafit aż po ciemną czekoladę. Szeroka gama naturalnych kolorów występujących w różnych odcieniach sprawia iż deski kompozytowe Twinson idealnie współgrają z każdą aranżowaną przestrzenią sprawiając iż zarówno taras, balkon, patio czy też inny element małej architektury może wyglądać dokładnie tak jak sobie wymarzyłeś.

Liczne zalety kompozytu Twinson wśród których warto wymienić trwałość, brak drzazg, odporność na insekty, brak pęknięć, możliwość poddania w 100% recyklingowi, jak również naturalny wygląd dostępny w 8 wspaniałych kolorach sprawiają iż produkt ten stanowi idealną alternatywę dla popularnego niegdyś kamienia, ceramiki czy też drewna, które dotychczas cieszyło się niesłabnącą popularnością. 

Poniżej prezentujemy dostępne kolory desek kompozytowych Twinson Terrace Maxi.

Twinson 502 grafitowy
Twinosn - 502 grafitowy
Twinson 503 szary
Twinson - 503 leszczynowy
Twinson 509 szary
Twinson - 509 szary

Ponieważ deski kompozytowe Twinson wykonane są w 50% z drewna są produktem półnaturalnym przez co podlegają zmianą zarówno kolorystyki jak i właściwości produktu. Pokazane powyżej wzory mają jedynie zapewnić orientacyjny pogląd w zakresie dostępnych kolorów desek a ich barwa może się różnić w zależności od partii produktu. Poszczególne partie mogą się różnić odcieniami , dlatego deski przed zamontowaniem powinny zostać "wymieszane" aby uzyskać naturalny efekt na tarasie. Warto pamiętać iż powierzchnie szczotkowane (ryfle) jak i te nieszczotkowane (szczelina pomiędzy ryflami) z czasem osiągną ten sam kolor, gdyż po zamontowaniu systemu tarasowego na zewnątrz kolor się stabilizuje.

created by